
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 33.02 mm |
| Width | 33 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Height | 9.19 mm |
| Material | Glass, Plastic |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 4.39 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 2.6 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Blue |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Hole Diameter | 900 µm |
| Number of Poles | 20 |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Fastening Type | Latch |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Housing Color | Blue |
| Contact Mating Length | 6.0198 mm |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Contact Gender | Male |
| Contact Shape | Square |
| Shrouded End Dimension | 3.76 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mating Connector Lock | With |
| Termination Post Length | 2.6 mm |
| PCB Mount Retention | Without |
Stock: 320
Distributors
pcbx
Unit Price$4.26183
Ext.Price$4.26183
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.26183 | $4.26183 |
| 10 | $3.02303 | $30.23030 |
| 25 | $3.00423 | $75.10575 |
| 50 | $2.93887 | $146.94350 |
| 100 | $2.87493 | $287.49300 |
| 300 | $2.81238 | $843.71400 |
| 500 | $2.75119 | $1375.59500 |
| 1000 | $2.69132 | $2691.32000 |
